Strona Główna

gru 17, 2013
Przygotowanie pacjenta do zabiegu i postępowanie pooperacyjne
Aby zminimalizować ryzyko narkozy oraz przyspieszyć rekonwalescencje po zabiegu pragnę zwrócić państwa uwagę na kilka kluczowych aspektów:
Kategoria: Poradnik
Napisał: admin
- Przed każdą interwencją chirurgiczna jeśli jest to możliwe zachęcamy właściciela na wizytę u lekarza przeprowadzającego zabieg. Lekarz zbada zwierzaka , przeprowadzi szczegółowy wywiad , odpowie na wszystkie nurtujące pytania i jeśli widzi za konieczne zleci badania dodatkowe. U zwierząt powyżej 4 roku życia prosimy o wykonanie badania krwi i EKG serca nawet ,jeśli nie ma ku temu wyraźnych wskazań. Każde podanie narkozy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów stąd nasze wymagania.
- Okres cieczki, rujki dyskwalifikuje zwierze do zabiegu. Zabieg możemy planować po 7 dniach od samoistnego zakończenia cieczki ,rujki (lub po podaniu leków hamujących)
- Apatia, podwyższona temperatura ciała, wymioty, biegunka , które pojawią się na krótko przez już zaplanowanym zabiegiem również spowodują odstąpienie od zabiegu.
- Do zabiegu obowiązuje ścisła głodówka : u psów na ok. 24h przed zabiegiem, u kotów na minimum 12 h. W tym czasie podajemy tylko wodę. Po podaniu narkozy istnieje ryzyko wymiotów i przy pełnym żołądku może dojść do zachłystnięcia.
- Większość zabiegów wykonujemy w narkozie wziewnej , której ogromną zaletą jest bezpieczeństwo i szybki powrót świadomości. Jednakże prosimy właścicieli ,aby zarezerwowali sobie parę godzin dla zwierzaka tak ,aby podczas wybudzania mogli być obecni przy zwierzaku . Proponujemy zabrać ze sobą koc , którym po zabiegu okryjemy psa, kota. Wszystkie te zalecenia mają na celu zredukować stres i szok po odzyskaniu świadomości u zwierzęcia. Zwierze już po ok. 1 h w wielu przypadkach może wyjść z lecznicy o własnych siłach .
- Po zabiegu zabezpieczamy ranę fartuchem lub kołnierzem przed wylizaniem lub samodzielnym zdjęciem szwów
- Lekarz prowadzący wydaje dokładne zalecenia co do podawania antybiotyków, leków przeciw bólowych i dalszej kontroli rany.
- Zwierzę do 24 h po zabiegu, do pełnego wybudzenia należy przetrzymać w ciepłym i cichym miejscu (w tym czasie zwierzęta są bardzo wyczulone na hałas i może dochodzić do pobudzenia)
- Pierwszy posiłek lekko strawny można podać po ok 8-9 h od zabiegu. Po zabiegu można podać wodę w małych ilościach gdyż mogą wystąpić wymioty.
- Okres rekonwalescencji zależy od rozległości zabiegu i kondycji zwierzaka. Średnio trwa 7-10 dni. Lekarz umawia się z właścicielem na zdjęcie szwów i ostatnia kontrolę. W tym czasie zalecane są spacery tylko na smyczy.
- W razie niepokojących objawów, wątpliwości prosimy o niezwłoczny kontakt z lecznicą.