Strona Główna

belka
gru 17, 2013

Przygotowanie pacjenta do zabiegu i postępowanie pooperacyjne


Aby zminimalizować ryzyko narkozy oraz przyspieszyć rekonwalescencje po zabiegu pragnę zwrócić państwa uwagę na kilka kluczowych aspektów:

Kategoria: Poradnik
Napisał: admin
 1. Przed każdą interwencją chirurgiczna jeśli jest to możliwe zachęcamy właściciela na wizytę u lekarza przeprowadzającego zabieg. Lekarz zbada zwierzaka , przeprowadzi szczegółowy wywiad , odpowie na wszystkie nurtujące pytania i jeśli widzi za konieczne zleci badania dodatkowe. U zwierząt powyżej 4 roku życia prosimy o wykonanie badania krwi i EKG serca nawet ,jeśli nie ma ku temu wyraźnych wskazań. Każde podanie narkozy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów stąd nasze wymagania.
 2. Okres cieczki, rujki dyskwalifikuje zwierze do zabiegu. Zabieg możemy planować po 7 dniach od samoistnego zakończenia cieczki ,rujki (lub po podaniu leków hamujących)
 3. Apatia, podwyższona temperatura ciała, wymioty, biegunka , które pojawią się na krótko przez już zaplanowanym zabiegiem również spowodują odstąpienie od zabiegu.
 4. Do zabiegu obowiązuje ścisła głodówka : u psów na ok. 24h przed zabiegiem, u kotów na minimum 12 h. W tym czasie podajemy tylko wodę. Po podaniu narkozy istnieje ryzyko wymiotów i przy pełnym żołądku może dojść do zachłystnięcia.
 5. Większość zabiegów wykonujemy w narkozie wziewnej , której ogromną zaletą jest bezpieczeństwo i szybki powrót świadomości. Jednakże prosimy właścicieli ,aby zarezerwowali sobie parę godzin dla zwierzaka tak ,aby podczas wybudzania mogli być obecni przy zwierzaku . Proponujemy zabrać ze sobą koc , którym po zabiegu okryjemy psa, kota. Wszystkie te zalecenia mają na celu zredukować stres i szok po odzyskaniu świadomości u zwierzęcia. Zwierze już po ok. 1 h w wielu przypadkach może wyjść z lecznicy o własnych siłach .
 6. Po zabiegu zabezpieczamy ranę fartuchem lub kołnierzem przed wylizaniem lub samodzielnym zdjęciem szwów
 7. Lekarz prowadzący wydaje dokładne zalecenia co do podawania antybiotyków, leków przeciw bólowych i dalszej kontroli rany.
 8. Zwierzę do 24 h po zabiegu, do pełnego wybudzenia należy przetrzymać w ciepłym i cichym miejscu (w tym czasie zwierzęta są bardzo wyczulone na hałas i może dochodzić do pobudzenia)
 9. Pierwszy posiłek lekko strawny można podać po ok 8-9 h od zabiegu. Po zabiegu można podać wodę w małych ilościach gdyż mogą wystąpić wymioty.
 10. Okres rekonwalescencji zależy od rozległości zabiegu i kondycji zwierzaka. Średnio trwa 7-10 dni. Lekarz umawia się z właścicielem na zdjęcie szwów i ostatnia kontrolę. W tym czasie zalecane są spacery tylko na smyczy.
 11. W razie niepokojących objawów, wątpliwości prosimy o niezwłoczny kontakt z lecznicą.